Rozpoczęliśmy rok 2017 i jak zwykle wraz z pierwszym dniem stycznia znowelizowane zostały przepisy dotyczące podatku od wartości dodanej. Zmiany w VAT nie są zaskakujące, aczkolwiek mogą wymagać od nas nieco więcej pracy. Co w takim razie faktycznie się zmieniło?

Rozszerzenie odwróconego VAT-u

Odwrócony podatek VAT jest niejako zaprzeczeniem samej idei podatku od wartości dodanej. W polskim systemie prawnym pojawił się jako odosobniony wyjątek od reguły, jest jednak od tamtej pory systematycznie rozszerzany.

Od pierwszego stycznia odwrotne obciążenie VAT pojawiło się przypadku robót budowlanych, remontowych i wykończeniowych. Dotyczy to jedynie transakcji pomiędzy podmiotami profesjonalnymi i doprowadza do dość skomplikowanej sytuacji, gdy:

- Firma budowlana B kupuje w hurtowni A materiały budowlane. Płaci cenę z VAT-em.

- Firma budowlana B buduje domki dla dewelopera C. Otrzymuje od niego cenę bez VAT-u, VAT ma uiścić deweloper.

- Deweloper C sprzedaje domki inwestorom. Cena zawiera VAT.

Rozwiązanie to jest korzystne dla dewelopera, ale niekoniecznie dla przedsiębiorstwa budowlanego.

Odwrócony VAT rozszerzono także w przypadku handlu procesorami, złotem, srebrem, platyną i wyrabianą z nich biżuterią. Zachowana zostaje zasada, że w przypadku transakcji tego typu nie przekraczających 20 000 zł VAT rozlicza się na zasadach ogólnych, zaś powyżej tej kwoty (w jednolitej gospodarczo transakcji) na zasadach odwrotnego obciążenia VAT. Pomyłka stanowi wadliwe wystawienie faktury VAT, a więc jest przestępstwem skarbowym.

Nie doprecyzowano w nowelizacji definicji jednolitej transakcji gospodarczej.

Rozszerzona odpowiedzialność za nie swoje zobowiązania

Mało znany załącznik nr 13 do ustawy o VAT definiuje przypadki transakcji, gdy nabywca może odpowiadać za zobowiązania podatkowe dostawcy. Samo istnienie takiego rozwiązania budzi pewne wątpliwości, teraz jednak zdecydowano się na jego rozszerzenie. W obrocie profesjonalnym, odbiorca może odpowiadać za zobowiązania VAT dostawcy w przypadku zakupu: dysków komputerowych (SSD, HDD), folii typu stretch i oleju rzepakowego. Dlaczego folia stała się towarem wrażliwym, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że załącznik nie obejmuje dysków hybrydowych (SSHD). Jeśli kupujemy od tego samego dostawcy dyski SSD i SSHD, poprośmy więc o dwie oddzielne faktury lub przynajmniej dokładne wyszczególnienie kolejnych modeli.

Ponadto ustawy wprowadzają odpowiedzialność solidarną pełnomocnika z reprezentowanym przez niego przedsiębiorstwem w zakresie podatku VAT.

Ograniczenie kwartalnego rozliczenia VAT

Średnie i duże podmioty gospodarcze utraciły z dniem 1 stycznia bardzo wygodną możliwość rozliczania VAT w systemie kwartalnym. Metoda pozwalająca zbilansować zobowiązania podatkowe wciąż dostępna jest dla małych i mikro przedsiębiorstw, ale tylko tych które działają od przynajmniej roku. Przepisy zostały bowiem tak sformułowane, że nowo powstałe przedsiębiorstwo musi rozliczać VAT na zasadach ogólnych.

Jako że zmiany wynikają z ustawy, nie zaś z decyzji podatnika, nie trzeba zgłaszać do Urzędu Skarbowego, że będzie się rozliczać VAT kwartalnie. Trzeba natomiast złożyć zeznanie VAT za styczeń do 25 lutego 2017 roku.

Opóźnienia w zwrotach VAT

Dotychczasowe zasady dotyczące zwrotu podatku VAT zostały doprecyzowane, niestety raczej na niekorzyść podatnika. Przede wszystkim o przyspieszony (w terminie 25 dni) zwrot VAT nie mogą się już ubiegać firmy, które:

- Zostały zarejestrowane w okresie krótszym niż 12 miesięcy wcześniej

- W ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były podatnikami czynnymi podatku VAT, przynajmniej przez 1 dzień

- Z tytułu poprzedniej deklaracji VAT powinny otrzymać zwrot wyższy niż 3000 zł i zwrot ten chcą wliczyć w zwrot, o który się ubiegają

- Dokonały zakupów za więcej niż 15 000 płacąc gotówką

Rozszerzono też uprawnienia urzędników do przedłużania terminu zwrotu podatku od wartości dodanej.

Nowe sankcje

W ramach walki z nadużyciami podatkowymi wprowadzono też nowe sankcje za niewypełnienie przepisów z ustawy o podatku VAT. W przypadku, gdyby ktoś zaniżył lub zawyżył VAT należny mu zwrot – oprócz wyrównania – będzie musiał dopłacić dodatkowo 30% brakującej kwoty.

Urzędy otrzymały możliwość wykluczenia podatnika z rejestru VAT, jeżeli przez 6 kolejnych miesięcy miał on zawieszoną działalność lub nie składał deklaracji VAT. Podobna możliwość została zarezerwowana na wypadek, kiedy przedsiębiorstwo wystawiało faktury dokumentujące transakcje, do których faktycznie nie doszło.

Podsumowanie

Podatek VAT w Polsce jest jednym z głównych źródeł przychodów do budżetu, nic zatem dziwnego, że stawki VAT pozostają wysokie, a ustawodawca szuka sposobów na ograniczenie skali oszustw podatkowych. Niestety nierzadko dzieje się to kosztem uczciwych przedsiębiorstw, które na skutek przepisów, jakie weszły w życie 1 stycznia niemal na pewno stracą. Mechanizm odwrotnego obciążenia, odpowiedzialność nabywcy za zobowiązania podatkowe zbywcy i utrudnienia w zwrotach VAT wymuszą poświecenie sprawom podatkowym znacznie większej uwagi. Warto więc zdecydować się na pomoc wykwalifikowanego specjalisty.

Podziel się na:
 • Drukuj
 • Digg
 • Blip
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Dodaj do ulubionych
 • Forumowisko
 • Gadu-Gadu Live
 • Grono.net
 • Kciuk.pl
 • Linkologia
 • Spis
 • Ulubione
 • Wahacz
 • Wykop
 • Śledzik