Meritoros

Blog

06.09.2021

Podatek od wygranej

Wygrana w różnego rodzaju loteriach sprawia ogromną radość. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę z tego, że taka wygrana podlega opodatkowaniu.

 

 

Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od przychodów (dochodów) pobiera się zryczałtowany podatek z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową. Dotyczy to zarówno zysków uzyskanych w Polsce, jak i na terytorium innego państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wysokość podatku to 10% wygranej lub nagrody.

 

 

Podatnik, który otrzymał nagrodę lub wygraną, nie musi osobiście odprowadzać podatku do urzędu skarbowego. Podmiot przekazujący zwycięzcy nagrodę pobiera i odprowadza do urzędu skarbowego podatek od wygranej. W takim przypadku obdarowany nie ma obowiązku odprowadzania podatku od wygranej ani ujmowania uzyskanego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym. W przypadku, gdy nagroda ma postać materialną, a jej wartość przekracza kwotę zwolnioną z opodatkowania, to także zachodzi konieczność zapłaty podatku od wygranej.

 

 

Od podatku od wygranej, zgodnie z art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnione z opodatkowania są wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2280 zł.

 

 

Ze zwolnienia korzystają także podatnicy, którzy uzyskali wygrane w grach na automatach, grach w karty, grach w kości, grach cylindrycznych, grach bingo pieniężne i grach bingo fantowe – urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

 

Należymy do klubu gazel biznesu!